<<  Akupunktur  ve Allerji  >>

Alerjide akupunktur tedavisinin temel amaç,alerjen maddeye (toz,polen,akar,gıda maddesi,hayvan tüyü,vs..) vücudun verdiği aşırı reaksiyonu düzenlemektir.

Tıp dilinde buna modülasyon denir. Amaç, vücudun ne aşırı cevap üretmesi ne de cevapsız kalmasıdır. Yani vücudun normal olarak cevap üretmesidir.

Kliniğimize gelen hasta tedaviye başlamadan önce,klasik genel muayeneden geçirilir.

Daha önce gittiği alerji-göğüs uzmanı hekimlerin vermiş olduğu tetkik ve tahliller incelenir. Buna ek olarak da geleneksel Çin Tıbbı açısından organ ve sistemlerin enerji düzeylerine bakılır.

Bunun için nabız teşhisi, dil teşhisi, vücut ve kulak akupunktur noktaları teşhisi muayeneye eklenir.

Hastanın kullandığı ilaçları da öğrendikten sonra yapılacak akupunktur uygulamasının tarzı belirlenir.

Örneğin kulak akupunkturunda ilaç etkili akupunktur noktaları mevcuttur. Kulak akupunkturunda birkaç nokta söylemek gerekirse böbrek üstü bezini kortizon salgılaması için uyaran, beyinden üretilen hormon ve böbrek üstü bezi noktası gibi.

Bu noktalar kulakta taranır, o noktaya tedavi gerekip gerekmediği,gerekiyorsa ne tür iğne (gümüş ya da altın) kullanılacağı belirlenir. Bu noktaları tamamlayan vücut noktaları da eklenerek uygulama yapılır.

Ortalama 3 seansta şikayetlerde azalma başlar, 8 ila 15 seans sonrasında tedavi sonlandırılır. Tedavinin süresi yapılan muayene neticesinde belirlenir.