<<  Akupunktur  ve Boyun Fıtığı  >>

Masa başı iş yapmak, bilgisayarın başında öne eğik vaziyete, kambur halde çalışmak, uzun topuklu ayakkabı giymek, aşırı stres içinde yaşamak, yanlış duruş ve oturuşlar boyun disklerin yıpranmasına neden olur.

İlk başlarda disklerin içinde ki su miktarı azalır, sonra diskin liflerinde minik yırtılmalar başlar. Diskin içindeki jel madde minik yırtıklardan dışarı doğru fırlar ve komşu dokulara, damarlara ve sinirlere baskı yapar. Buna boyun fıtığı denir. Bunun sonucu hastada ki bazı şikayetler ortaya çıkar: Boyun ağrısı, omuz ağrısı, kol ağrısı, kürek kemikleri arasında ki ağrı, baş ağrısı ve baş dönmesi, kollarda uyuşma ve karıncalanma, kollarda güçsüzlük hissi, sabah yorgunluğu, kulakta çınlama ve uğultu.

Akupunktur vücudun ağrı kesici maddelerini harekete geçirir. Batırdığımız akupunktur iğneleri vücudun Endorfin maddesini harekete geçirir. Endorfin vücudun  güçlü  ağrı kesici ilacıdır, böylece hasta  ağrı kesici ilaç almadan, sadece akupunktur tedavisi görerek  ağrısından kurtulur.

Akupunktur vücudun kas gevşetici maddeleri harekete geçirir. Biz kulak kepçenin önünde bulunan temsili Valiyum noktasına akupunktur iğnesini batırarak  GABA denen maddeyi. GABA (Gama-amino-butirik-asit) vücudun güçlü kas gevşeticisi olduğu için, hasta ilaç olarak kas gevşetici almadan, sadece akupunktur tedavisi görerek boyun bölgesinde ki oluşan kas spazmından kurtulur.

Akupunktur vücudun ödem çözücü maddelerini harekete geçirir. Kulakta bulunan böbrek üstü bezi temsili noktasına, akupunktur iğneyi batırarak böbrek üstü bezi uyarırız ve kortizon salgılanır. Kortizonun ödem çözücü etkisi vardır. Kortizon fıtığın olduğu bölgede  ve çevresinde oluşan ödemi dağıtarak, bölgeyi rahatlatır, böylece o bölgede damar ve sinirlere yapılan baskı ortadan kalkar.

Akupunktur vücuda ait sakinleştirici maddeleri harekete geçirir. Akupunktur vücudun Serotonin ve Endorfin seviyesini artırarak tedavi sırasında kişiye huzur verir ve rahatlamayı sağlar.

Akupunktur limbik sistemin çalışmasını dengeleyerek kişinin strese karşı tepkisini  değiştir, bünyeyi strese karşı daha dayanıklı kılar, kişinin kaygı ve endişesini ortadan kaldırır. 

Akupunktur yan etkisiz bir tedavi yöntemidir. Akupunktur ile boyun fıtığı tedavisi akla gelecek ilk tedavi yöntemidir; çünkü akupunktur vücudun onarım gücünü artırarak disklerde yapısal bozukluğu düzeltir.