<<  Akupunktur  ve Stres >>

Her şeyin üstünüze geldiğini hissediyor ve hatta fiziki sağlığınızın da bozulduğunu fark ediyorsanız, stres seviyenizi kontrol edemeyecek noktaya geldiniz demektir. Çünkü stres genellikle kontrol edilemeyecek düzeye geldiğinde kendini belli eder.

Her insanın stres seviyesi farklıdır, bu nedenle hangi aşamada kontrol edilemez hale geldiği her insanda farklılık gösterir. Kimi insanlar ölüm, ayrılık gibi durumlarda bile sakin kalabilirken, kimi insanlar için kısa süre gecikmiş borç bile ciddi bir mesele olabilir.

Her kişinin stres seviyesi farklı olsa da stresin belirtileri genellikle benzerlik gösterir. Bunlar fiziksel ve psikolojik olarak ikiye ayrılır.

Stresin psikolojik belirtileri:

Dengesiz ruh hali, Depresyon, Huzursuzluk, Uyku bozukluğu, Zihinsel performans eksikliği, Konsantrasyon güçlüğü, Unutkanlık

Stresin fiziksel belirtileri:

Mide ekşimesi, İştahın azalması ya da fazla yemek yeme, Değişken bağırsak alışkanlığı, ishal ya da kabızlık nöbetleri, Tiroid problemleri, Adet düzensizlikleri, Stese bağlı obezite, Nefes alıp verme sorunları, Astım, Çarpıntı, Migren, baş ağrısı, Terleme.

Bu belirtilerin bir veya birden fazlası sizde bulunuyorsa öncelikli olarak hayatınızdaki stres faktörlerini ortadan kaldırmanız gerekir.

Bazı hallerde ise o stres faktöründen kaçmak mümkün değildir. İşte bu aşamada, bunun etkilerini en aşağı düzeye çekmek tek başına mümkün olmayabilir. Akupunktur tedavisi size destek olur ve iyileştirir.

Akupunktur Sempatik ve Parasempatik Sinir Sistemlerin dengeli çalışmalarını sağlar. Akupunktur dolaşımda Serotonin ve Endorfin seviyelerini artırarak kişiye huzur ve keyif verir, kaygılarını azaltır ve sedasyon sağlar. Akupunktur hastanın ağrı eşiğini yükselterek strese bağlı ağrılarını ortadan kaldırır.