<<  Baş Ağrısı Manuel Terapi  >>

 

Baş ağrılarının tümü beyinden ya da kafa içi yapılardan kaynaklanmaz. Aslında karşılaşılan baş ağrısı vakaları sadece nörolojik değil,ortopedik olarak da değerlendirildiğinde büyük çoğunluğunun boyun bölgesi kaynaklı olduğu görülür.

Boyun omurlarının pozisyon ve açıları, boyun bölgesindeki kasların kısalık ya da gerginliği,boyun bölgesindeki myofasial ağrılar,yorgunluk sonrası oluşan spazmlar baş ağrılarına sebep olmaktadır.

Özellikle beyinin kanlanmasında önemli rol oynayan damar yapılar,kürek kemiği altında ve boyun bölgesinde basıya maruz kalabilir.

Bunun sonucunda beyine giden kan miktarı azalır ve beyinin çalışması sonucu oluşan artık maddelerin beyinden uzaklaştırılması ve beyin dokusunun beslenmesi yavaşlar.Damar yapılara olan bu  basılar genellikle kötü postür (kamburluk,yuvarlak omuz,omurga açılarının artması vs.) nedeniyle gerçekleşir.

Sürekli sabit bir pozisyonda iş yapan kişilerde (bankacılar,şöförler.. vs.), egzersiz yapmayan kişilerde, stresi uzun süreli yaşayan kişilerde postür bozulur.

Bu mekanizmaların ciddi bir sonucu da ‘migren’ dir. Migren kadın hastalarda daha sıklıkla görülen,genellikle tomografi ya da doppler gibi görüntüleme sonuçları normal olan ve hastaları günlük yaşantılarında ciddi şekilde kısıtlayan bir hastalıktır.

Migren tedavisinde yapılan çalışmalarda beyin kanlanmasını arttıran yöntemlerin başarılı olduğu görülmüştür.

Manuel terapi damarlara bası yapan ve beyin kanlanmasını azaltan mekanizmaları ortadan kaldıran etkili gevşetme ve düzeltme tekniklerine sahiptir. Migren semptomları manuel terapi ile ciddi azaltılabilinmektedir.

Sonuç olarak baş ağrıları manuel terapi ile değerlendirip,tedavi edilebilmektedir. Hastalar tedavi seansı sonrasında rahatlamayı hisseder.