<<  Bel Boyun Ağrısı Manuel Terapi  >>

 

Günlük yaşamda hemen hemen herkeste görülen bel ve boyun ağrılarının tedavisinde manuel terapi ile etkili ve kısa sürede sonuç alınmaktadır.

Özellikle gün içinde uzun süreli olarak oturmak zorunda olan meslek gruplarında veya sedanter bir yaşam tarzını sürdüren kişilerde sıkça omurga problemleri görülür. Bu vakalarda ağrı ve hareket kısıtlılıkları genellikle omurgadaki disk fıtıklara bağlanır.

Aslında disk herniasyonları sinirlere bası yapacak kadar büyük değilse genellikle semptom vermez. Bu yüzden omurga ağrılarının büyük çoğunluğu mekanik kökenli oluşmaktadır.

Kasları omurgayı destekleyecek kadar güçlü olmayan kişilerde,gün içinde yoğun strese maruz kalanlarda, uyku düzeni bozuk olanlarda ve işi gereği gün içinde uzun süreler sabit kalanlarda kasların uzun süreli kasılmasına ve eklemlerin hareketsiz kalmasına bağlı omurgadaki faset eklemlerin kilitlenmesine bağlı ağrılar ortaya çıkar. Bu rahatsızlık tedavi edilmezse kronikleşmeye ve başka omurga problemlerine yol açar.

Klasik fizik tedavi yöntemleri bu problemlerin tedavisinde etkili olamamaktadır. Hastalarda kısa süreli analjezik (ağrı kesici) etkiden başka bir kalıcı tedavi sağlanamamaktadır.

Ülkemizde yapılan fizik tedavi yöntemleri cihazlarla uygulanan tedavi ve hemen her hastaya aynıları verilen egzersizlerden oluşmaktadır. Bu nedenle klasik fizik tedavi günümüzün gelişen yöntemlerine ayak uyduramamakta ve demode kalmaktadır.

Manuel Terapi eğitimi alan fizyoterapistler ise hastanın semptomlarının kaynaklarını etkili şekilde değerlendirebilir. Hiç bir cihaz ya da araç kullanmadan manuel terapi sayesinde problemler kısa sürede ortadan kaldırılır ve tekrar oluşmasını engelleyecek kişiye özel egzersizler verilir.

Manuel terapi günümüzde bu tip omurga problemlerinin herhangi bir ilaca ya da cihaza gerek olmadan günümüzdeki klasik yöntemlerin hepsinden hızlı,etkili ve kalıcı tedavisine olanak tanır.