<<  Günlük Yaşamda Stres ve  Manuel Terapi  >>

 

Stres, çok duyduğumuz, herkesin hayatı boyunca karşılaştığı bir durumdur. Kişinin çevreyle uyumunu bozar ve kapasitesini zorlar. Herkes streste olup olmadığını anlayabilir. Stresi tanımlamak gerekirse, bireyin kendisini rahatsız eden bir ortamda organizmanın verdiği cevaptır. Vücut, stresli halde her duruma aynı tepkiyi vermez.

Yani güzel bir olayla da karşılaşsa, kötü bir olayla da karşılaşsa her iki duruma da adaptasyon (uyum) göstermek zorundadır.

Stressiz bir insan yoktur. Çünkü insanlar çevrede olup bitenlere tepki verirler. Eğer stres hiç yoksa kişi tepki veremez.

Çünkü enerjisi yoktur. Bu da ölüm demektir. Bu yüzden stres hayatın bir parçası olarak kabul edilmektedir. Bunun tam tersi bir durumda, yani aşırı streste de insan yaşayamaz. Çünkü aşırı bir şekilde enerjisini sarf etmektedir. Bu yüzden olması gereken düzeyde stres olmalıdır.

Günümüzde günlük yaşam stresi insan sağlığını fiziksel ve psikolojik olarak etkileyen en önemli hususların başında gelir. Stres kasların gerilmesine ve sertleşmesine yol açar.

Bu duruma bir de gün içinde hareketsiz kalma, egzersiz yapmama, beslenme alışkanlıkları ve uyku düzeninin bozukluğu gibi etkenler eklendiği zaman omurgada ciddi problemler oluşabilmektedir.Bu yüzden yukarıda saydığımız etkenlerden bir ya da birkaçına sahip olanların erken dönemde manuel tedavisi gerekmektedir.

Semptomların tedavisinden sonra kişilere fizyoterapist tarafından kendilerine özel egzersiz programları uygulanır. Bu programların içinde esneklik,kuvvetlendirme,gevşeme,düzgün nefes alma ve postüral (duruş) egzersizler gibi egzersiz çeşitlerinden kişiye uygun olanlar fizyoterapist tarafından belirlenip kişiyle bire bir uygulanır.