<<  Ağrı Bandı ve  Manuel Terapi  >>

 

Balans Elastik bantı herhangi bir ilaç ihtiva etmez ve bükülmüş kauçuk ve iplikten oluşur. Bu sebepten, insan vucuduna uygulanınca kasların en uygun şekilde çekilmelerine neden olur.

Ağrı bandının Bulunuşu 1970′li yıllara dayanan kinezyolojik bantlama tekniği, zamanla geliştirilerek günümüzdeki haline kavuşmuştur.

Bu teknikte problemli bölge özel eğitimli fizyoterapistler tarafından,özel teknikler kullanılarak bantlanmaktadır. Bantın içeriğinde sanılanın aksine herhangi bir katkı maddesi,ilaç vs. yoktur.

Bantın elastik özellikleri kullanılarak istenilen amaca yönelik çeşitli bantlamalar yapılarak şikayetler giderilir. Bantlama teknikleri manuel terapinin devamı olarak,tedavi sonrasındaki iyilik halinin devamı için ve şikayetlerin azaltılmasında kullanılır.

Bu sebeple maksimum tedavi gücüne sahip fizik tedavi olarak adlandırılır. Temel mekanizma elastik bantın vucuda dokunması ile kan ve lenf dolaşımına yardımcı olur, kasların güçlenmesini hızlandırmak için kasların içindeki gamma motor refleksini nörofizyolojik olarak aktive eder.

Diğer bir ifadeyle, vucudun ağrıyan bölgelerini tedavi etmenin ya da stimüle etmenin belirli bir sınırı vardır. Balans bantlaması sadece ağrılı noktaların bantlanması değildir. Vücuttaki yanlış dengeyi bulup, bu temel problemi tedavi etmektir. Bu sebeple balans bantlama biraz zor öğrenilir ama çok etkilidir.